Нивите по-скъпи с 20%

Поскъпването на храните и субсидиите за земеделие от Европейския съюз вдигнаха цените и на нивите. Земята в Добричко мина 1000 лв. за дка, а вече никой не иска да продава под 400 лв., показа проверка на "24 часа". С около 20 на сто е поскъпването на нивите за последната половин година.
Сделка за 1600 лв./дка има дори във Врачанско, съобщи Николай Маринов, шеф на дирекция "Земеделие, гори и поземлени отношения" в министерството на земеделието. Доскоро Северозападна България, освен като най-бедния район в ЕС, беше известна и с най-ниските цени на нивите - под 200 лв. за дка. Сега обаче навсякъде у нас за по-големи парцели от 1000 дка, които позволяват развитие на модерно земеделие, се плащат по минимум 1200 лв./дка.
Никога обработваемата земя у нас не е била толкова скъпа. Досега над 1000-2000 лв. за дка бяха давани само за ниви край магистрали и курорти с цел промяна на предназначението и строителство на сгради, фотоволтаици или вятърни паркове.
Цените скачат, защото на пазара на земя има голямо търсене, а предлагането е малко, твърдят от агенциите за недвижими имоти. Ако продавачът е склонен на добра цена, нивата може да бъде изтъргувана много бързо - само за три до пет дни, докато бъдат подготвени документите, обясниха брокери.
Най-често се предлагат парчета от по 10 до 50-60 декара. За ефективно земеделско производство обаче те са твърде малки. Най-търсени са парцелите по 150-300 декара.
Най-скъпи пък са парцелите край Балчик, където през миналата стопанска година земеделски кооперации са давали ренти от по 100-112 лв. за декар.
Само за няколко месеца с 20% скочи цената на земята и край Генерал Тошево, както и в близките до Добрич села Стефаново, Славеево и Пчелино.
Хората, които имат спестени пари, все по-често купуват ниви вместо апартаменти, защото доходността от такива сделки е гарантирана.
Купувачите първо питат каква рента се плаща в района, а изгодната схема е инвестицията да се върне за 10-12 г. само от ренти, обясняват брокерите.
В Добруджа реални сделки за чернозем се сключват по 1000-1100 лв. за дка.
"През октомври 2010 г. продажбите стартираха на нива от 530-550 лв. В края на сезона през април цената стигна до 800 лв. за дка", обясни управителят на агенция ФОРОС в Добрич Асен Гатев. Ставало обаче дума за качествена и плодородна земя край Генерал Тошево, Каварна и Балчик. След това цената продължила да расте и черноземът започнал да се продава за 900-950 лв. в края на пролетта. Сега цената се движи около 1000 лв. за дка и прогнозата е да продължи плавно да нараства.
Причината за интереса към нивите е добрата доходност от земеделската собственост, твърдят брокерите.
Печалбата е над 6% годишно. Заради добрите приходи собствениците на земи нямат желание да продават. В същото време кандидатите да живеят от рента стават все повече. Купувачите обикновено са хора със свежи пари, а не с кредити.
Най-активни в момента обаче са арендаторите от средна категория, обяснява Гатев. По-изгодно било да притежават собствена земя, а не наета. Инвестиционните фондове оставали пасивни играчи на пазара. Причината е, че имат ограничени възможности да вдигат цените и не могат да предложат повече от 500-600 лв. на декар.
Дългосрочните арендни договори обаче са спирачка за ръста на продажбите. Те са сключвани за период от 7 или 10 г. и няма възможност да се предоговорят, което увеличава тежестта върху сделката. Затова и обемът на продажбите намалява. Спрямо миналата година като брой сделките са паднали между 20 и 40 процента Тенденцията за спад на продажбите ще продължи, прогнозира Гатев. Според него може да има увеличение само ако се появят инвеститори от висок клас, които да вдигнат цената на 1200 лв., за да купят по-големи масиви.
В последните месеци търсенето на земеделска земя в Старозагорска област е по-голямо от предлагането и заради това цената на земята се вдигна, обясни Мария Котзамани, управител на агенция "Земя". В плодородната част на Тракийската низина декар земя вече стигна 400 лв., докато преди година вървеше по 320-350 лв.
"Заради кризата все по-малко хора търсят жилища под наем и тези, които бяха купили апартаменти с цел да ги отдават, сега се насочват към изкупуването на земеделска земя - все пак тя ражда и можеш да получиш рента, докато от един празен имот приходи няма, само разходи", допълва картината Котзамани.
Арендаторите, които развиват земеделие върху ниви под аренда, също имали интерес да изкупуват, защото предпочитали да плащат лихвите по заемите и един ден площите да станат техни, отколкото да дават рента на собствениците.
Наблюденията на експертите по продажбите на недвижими имоти показват още, че в последно време и банките били по-склонни да отпускат заеми за покупка на земеделска земя, което също вдига интереса, а оттам и цената.
С около 100 лв. средно поскъпна земята през първата половина на годината, показват пък наблюденията на Радослав Манолов, зам.-шеф на асоциацията на собствениците на земеделски земи. Така средната цена на декар стигнала 400 лв.
Последните 2-3 месеца пазарът се стабилизирал.
Повечето арендатори договорили сделките още в края на миналата година след активния сезон и реализацията на продуктите. Те били приключени до юни тази година.
Много земеделски производители вложили сериозни средства в земя, за да развиват дългосрочно дейността си. Онези, които искали бързо да изкупят много площи, били склонни да платят и повече за нея. Еуфорията обаче вече отминала.
Фондовете за инвестиция в земя също вече продавали окрупнени имоти, които са по-скъпи от единичните парцели, обясни Манолов. Според него цената на тези масиви ще продължи да расте. 1000-2000 лв./декар обаче били за единични сделки и само за определни масиви.

24 часа

Нашите Партньори

за Контакти

за реклама и въпроси

bgnivi@abv.bg

телефон за контакти

0889 470 039

или

Отправете вашето Запитване