Дарение и покупко-продажба на земеделска земя.
Дарението е институт в българското право, уреден в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Въпреки че са отделени само три члена, в тях сравнително ясно се очертават действията и резултатът на дарението, а именно – едно лице
В последните няколко години дарението зае главно място при сделките със земеделски земи, които са при съсобственост на имот, ако единият собственик иска да продаде идеалната част, която му се полага. Съобразно чл.33 от Закона за собствеността (ЗС) той е длъжен да я предложи първо на другите съсобственици. При положение, че те не желат да закупят неговата част от имота, той може да продава на трети лица. Тъй като по време на реституцията земеделските земи са връщани на наследниците, а не на лицата, които са ги притежавали по време на национализирането през 1946г. (към момента на връщане голяма част от тях са били починали), един имот може да е в съсобтвеност на голям брой съсобственици, които дори не се познават. При такова положение с цел да се избегне подписване на декларация съобразно чл.33 от ЗС (декларация, която удостоверява, че никой от съсобствениците не иска да закупи този дял от имота), сделките се изповядват по следния начин - с договор за дарение се прехвърля идеална част от частта на дарителя в полза на трето за съсобствеността лице и останалата идеална част се прехвърля след това с договор за покупко-продажба на вече надареното лице.
Тук въпросът е: Заобикаляне ли е това на закона?
Отговорът на този въпрос идва с
Друг важен въпрос е:
Възниква въпросът:
Отговорът е в
Покупко-продажбата е най-сигурният способ за придобиване на имущество, представлява възмездна сделка, изповядва се в нотариална форма. При този договор наследниците нямат право на запазена част.